ورود

عضویتاقامتگاه بوم‌گردی ترنج کاشان

سرای ترنج (اقامتگاه بوم‌گردی ترنج کاشان) در خیابان ملافتح‌الله کاشان در مجاورت دیوار قدیمی شهر، در همسایگی مرکز هنرهای سنتی و بازارچه صنایع دستی کاشان واقع شده است. همچنین به دلیل فاصله کم با خیابان علوی دسترسی خوبی به مکان‌های تاریخی شهر کاشان نظیر خانه‌های تاریخی بروجردی ها، طباطبایی ها و عباسیان و مسجد آقا بزرگ دارد. سرای ترنج از چهار اتاق و یک زیر زمین بزرگ تشکیل شده است، امکاناتی چون آشپزخانه برای طبخ غذا، سرویس بهداشتی (ایرانی و فرنگی) و حمام در آن موجود است. همچنین در نزدیکی آن محوطه مناسبی برای پارکینگ خودرو‌ها وجود دارد.

چند نکته درباره‌ی سرای ترنج:
- امکان اجاره‌ی دربستی کل سرا با مساحت حدود ۲۰۰ متر وجود دارد.
- حیاط بزرگ، آشپزخانه جهت طبخ و نگه‌داری غذا، دستشویی (ایرانی و فرنگی) و حمام موجود است.
- تمامی اتاق ها دارای پنجره‌های قدی و نور مناسب هستند.
- فضای مناسب برای پارک خودرو‌ها در نزدیکی سرا موجود است.

در همسایگی اقامتگاه ترنج کاشان مرکز هنرهای سنتی کاشان قرار دارد. در یک کارگاه بزرگ ساخته شده با معماری سنتی، استادکاران سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری، با استفاده از دستگاه‌های قدیمی و سنتی، مجموعه‌ای از هنرهای سنتی و صنایع‌ دستی منطقه کاشان را در رشته‌هایی مثل سفالگری و سرامیک، زری‌بافی، مخمل‌بافی، زیلو‌بافی، شعر‌بافی، معرق‌کاری و ... در معرض نمایش قرار داده‌اند.

درست کنار مرکز هنر‌های سنتی کاشان، انتهای این کوچه‌ی دوست‌داشتنی، می‌تونین سرای ترنج رو پیدا کنید.

دقیقا روبروی سرای ترنج کاشان و در نزديكي هاي آثار ديگري همچون خانه هاي بروجردي و طباطبائي و بقعه سلطان امير احمد ، در طرفين خيابان، دو ديوار بلند كاهگلي به چشم مي خورد كه از بقاياي حصار معروف عهد سلجوقي است. اين دژ تسخير ناپذير آن دوران در اواسط قرن پنجم هجري به همت يكي ازرجال نامدار و سخاوتمند در دولت سلجوقيان به نام خواجه مجدالدين ابوالقاسم كاشاني ساخته شده است و اسناد معتبر تاريخي نشان مي دهد كه اين دژ بلند، مستحكم و حصين چند بار اهالي كاشان را از دست حملات سخت لشگريان مهاجم و از قتل عام هاي وحشيانه و غارت عمومي نجات داده است.

در كنار اين دژ، قلعه اي عظيم خود نمائي مي كند كه به دستور سلطان جلال الدين ملك شاه سلجوقي (جلوس 465 ق) ساخته شده است. اين بناي عظيم خشت و گلي مدتها از اهالي كاشان حراست مي نموده است و مدتي هم ارگ و مركز حكومتي كاشان بوده است.

در داخل و خارج قلعه دو بناي گنبدي شكل وجود دارد كه موسوم است به «يخچال»، بدين صورت كه با نگهداري يخهاي زمستاني در اين يخچالها، جوابگوي نياز اهالي در تابستان گرم كوير بوده است.
این دیوار در اواخر قرن پنجم هجری قمری ساخته شده ویادگار ایستادگیهاودفاع مردم مسلمان کاشان درمقابل هجومهای متجاوزین بوده است.

بازار کاشان

از جمله‌ دیدنی‌ترین مکان‌های گردشگری در شهر‌های ایران می‌توان به بازارهای سنتی اشاره کرد که بازار سنتی کاشان در این میانه از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است. در گشت و گذار خود بازدید از تیمچه امین الدوله را از دست ندهید. تیمچه‌ی امین الدوله نگینی در میان دیدنی‌های کاشان خواهد بود.

در گذشته قسمت‌های متفاوت بازار به اصناف متفاوتی اختصاص داده‌ می‌شده‌اند که این حالت کمابیش در بازار کاشان به چشم می‌خورد. از جمله قسمت‌های چشم نواز و گوش‌نواز در بازار سنتی کاشان، بازار مسگرهاست. مسگری در کاشان از پیشه‌های تاریخی و اصیل است که همچنان ادامه دارد.

تصاویر و اطلاعات مربوط به اقامتگاه بوم‌گردی ترنج کاشان را می توانید در کانال تلگرام کمک سفر دنبال کنید.

 

امکانات ترنج کاشان:

  • دارای سه حمام و چهار سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی است.

  • حیاط بزرگ و محوطه ای بزرگ برای پارک ماشین در کنار اقامتگاه وجود دارد.

  • آشپزخانه و یخچال و اجاق گاز جهت گرم کردن غذا ظروف برای سرو غذا داخل اقامتگاه در صورت سفارش مشتریان.

  • نزدیکی به تمام امکانات جهت خرید

موقعیت مکانی ترنج کاشان :

  • درست در همسایگی مرکز صنایع دستی کاشان، قلعه جلالی و حصار سلجوقی و خانه های تاریخی بروجردیها، طباطباییها، عباسیها، حمام و بقعه سلطان میراحمد کاشان قرار دارد.
  • همچنین در نزدیکی بازار و تیمچه امین الدوله، مسجد آقا بزرگ قراردارد.
  • فاصله زمانی برای شهر زیرزمینی اویی و باغ فین حدود بیست دقیقه میباشد.

اقامتگاه بومگردی ترنج کاشان دارای هفت اتاق با ظرفیت  ۵۰ نفر میباشد که در دو طبقه قرارگرفته اند و امکان رزرو دربست برای تورها وجود دارد.

عکاسی با لباسهای سنتی قاجاری از دیگر جاذبه های اقامتگاه میباشد.

آدرس: کاشان، خیابان ملافتح الله، جنب کارگاه صنایع دستی کاشان | واقع در مرکزشهر

ایدی جهت رزرو matinz77@

شماره تماس و تلگرام ۰۹۳۰۲۲۲۴۳۲۴‌ و  ۰۹۱۳۲۶۰۲۹۲۷

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید