ورود

عضویتدریاچه نیلی مارمیشو

دریاچه نیلی مارمیشو ۵ هکتار وسعت دارد و  با عمق ۵۰ تا ۶۰ یکی از مناطق زیستی ماهی قزل آلاست که در میان بومیان شهرت بسیار دارد.
این دریاچه که کمی کوچکتر از دریاچه ارومیه است در فاصله ۴۵ کیلومتری غرب شهر ارومیه واقع شده است و شما می توانید این دریاچه محصور در میان کوهستان ها را جایی در نزدیکی مرز ایران و ترکیه ببینید.

دریاچه ارومیه و شهر زیبای ارومیه هر ساله حجم بازدید کنندگاه بسیاری را میزبانی می کند و این در حالی است که بسیاری از این بازدید کنندگان هیچ اطلاعی از دریاچه زیبا و بکر دیگر این شهر ندارند. دریاچه مارمیشو با طبیعت بکر و زیبا خود می تواند لذت ارومیه گردی شما را چندین برابر نماید .

این منطقه به سبب دارا بودن پوشش گیاهی بسیار متنوع محیط مناسبی برای پرورش زنبور عسل می باشد و عسل های آن به سبب تغذیه از گل های وحشی طعمی بی نظیر و فوق العاده دارند. که با چشیدن آن می توانید طعم یک عسل واقعی را تجربه نمایید.

اطراف دریاچه را درختان انبوهی فراگرفته كه همچون حلقه ‌ای سبزرنگ می ‌درخشد و در فصل بهار و تابستان سراسر سبز و در پاییز یكپارچه رنگین می ‌شود و صحنه‌ ای را به وجود می ‌آورد كه كمتر جایی می ‌توانید مشابه آن را ببینید. این منطقه به سبب کوهستانی بودن می تواند بهترین محل بازدید در فصل های گرم باشد اما در فصل های سرد بهتر است از بازدید این محل خود داری نمایید زیرا جاده های کوهستانی و سنگ لاخی یخ زده می تواند کمی خطرناک باشد.

رودخانه نازلوچای از كوه‌های بایبون و ستاره لوند سرچشمه می ‌گیرد و در نهایت به تنگه‌ای بسیار سرسبز و دیدنی می‌ رسد. از جمع شدن آب این رودخانه دریاچه مارمیشو به وجود آمده كه زیستگاه جانوران و گیاهان بسیاری است كه برای نمونه می ‌توان به ماهی قزل ‌آلا، درختانی چون صنوبر، بید، بلوط، زالزالك و گیاهانی چون لاله كوهی، گون، شیرین‌ بیان، زنبق وحشی و… اشاره نمود.  محیط آرام و دل انگیز این دریاچه مکانی بسیار مناسب برای ماهی گیری است.

برای رسیدن به دریاچه نیلی مارمیشو باید از مسیری که در حاشیه رودخانه زیبای نازلوچای در غرب شهر ارومیه قرار دارد عبور نمایید و در میان راه از روستاهای پسان، بانی و هلانی بگذرید تا به روستای مارمیشو برسید مسیر جاده در دره زیبایی قرار گرفته كه خود از منظره كوهستانی خاصی برخوردار است. در این مسیر بایستی با پیدا کردن زیارتگاه پیر خراسانی مسیر سنگلاخی را دنبال نمایید تا  آبی نیلگون مارمیشو در برابر چشمتان ظاهر شود. ‏

در كنار بازدید و اتراق در كنار دریاچه مارمیشو می ‌توانید از آبشار زیبایی كه در نزدیكی دریاچه و در مسیر رودخانه نازلوچای قرار گرفته است كه آن نیز آبشار مارمیشو نام گرفته، دیدن كنید. این آبشار فصلی است و در فصل بارندگی از میان صخره‌های كوه‌های اطراف رودخانه نازلوچای به آن می‌ریزد.

یکی از جاذبه ها و مناظر بی نظیری که در این منطقه مشاهده خواهید کرد وجود چادر های عشایری و ایلاتی است که منظره ای بدیع و خیره کننده به وجود می آورد و همچنین به شما این فرصت را خواهد داد که از نزدیک با زندگی آنها آشنا شوید.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید