ورود

عضویتسوباتان

ییلاق سوباتان از شمال به رودخانه زیبا و البته خروشان لیسار و از شرق به جنگل های دیدنی و انبوه تالش و از طرف جنوب به ییلاق های آسبومار جوکندان و از غرب به دریاچه زیبای نئور و ییلاق های اردبیل متصل می شود. سوباتان در اصل نام ییلاقی در غرب لیسار در نزدیکی شهر تالش واقع در استان گیلان می باشد این منطقه بکر و توریستی در ارتفاعات 1800 تا 1900 متری قرار دارد.

سوباتان در حقیقت به یک مکان خاص گفته می شود و هرجایی در این منطقه نام خاص خود را دارد. بیده پشت، گزنه هونی، دره گنجه خونه، ورزان، هونی یش و... همه ی این ها مکان هایی هستند که برای اهالی آن محل تداعی گر منطقه خاصی می باشد.

آبشار ورزان، دشت گل های شقایق، بلندی ها و دره های متعدد، چشمه های فراوان آب شیرین نزدیکی دریاچه نئور و در آخر منظره چشم نواز مه باعث جذب گردشگران به این منطقه زیبا شده است.

این منطقه به علت قرار گرفتن در مسیر وزش باد هایی که از سمت شمال می آیند در تمامی فصل ها حتی فصل های گرم سال که در شهر های بزگ دمای هوا به شدت طاقت فرساست، دمای نسبتا خنکی دارد.

سوباتان فاقد دکل های برق می باشد و برق این روستا از طریق موتور های برق تامیین می شود. بازار موجود در روستای سوباتان تمام نیاز های گردشگران و مردم این روستا را بر طرف می کند و قابل ذکر است تلفن‌های همراه تنها در مناطق بلند این منطقه قابل استفاده می‌باشند.

عشایر روستای سوباتان، خود در کلبه های چوبی و پُری زندگی می کنند به طوری که در فصل های سرد سال به جنگل های اطراف کوچ می کنند.

ییلاق سوباتان دارای مغازه های قصابی، چایخانه، کافه و... می باشد که دسترسی گردشگران را برای تهیه احتیاجات خود آسان کرده است.

 
مسیرهای منطقه ی سوباتان:
برای رسیدن به منطقه سوباتان چند راه وجود دارد که عبارت اند از:
    تهران، رشت، هشتپر و در نهایت جاده آق اولر به سمت سوباتان، که البته از هشتپر به بعد با ماشین های معمولی قابل پیمایش نیست و نیازمند هماهنگی با نیسان های محلی است.
    تهران، اردبیل، خلخال و سپس جاده نئور به سمت سوباتان که البته از نئور به سوباتان نیازمند پیاده روی 8 تا 10 ساعته و یا استفاده از ماشین های محلی است.
    اتوبوس تهران - آستارا، پیاده شدن در هشتپر و استفاده از ماشین های محلی
    با هواپیما: تهران، رشت یا تهران، اردبیل و بقیه مسیر مانند مسیر اتوبوس
    دشوارترین مسیر، راه جنگلی لیسار- سوباتان می‌باشد که جاده قدیمی رسیدن به سوباتان است و امروزه تنها گردشگران حرفه ای از این راه عبور می کنند. طولانی بودن و دشوار بودن و نبود هیچ امکاناتی از جمله دلایل عبور نکردن گردشگران معمولی از این مسیر می باشد. کل مسیر از ییلاق سوباتان تا جاده آسفالت 23 کیلومتر میباشد که تغییر ارتفاعی نزدیک به 1800 متر دارد.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید