گردشگری


تعریف گردشگری

گردشگری، سیاحت یا توریسم و نیز جهانگردی به هرگونه مسافرتی گفته می شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود. به شخصی که گردشگری می‌کند گردشگر، سیاح یا توریست گفته می‌شود.
گردشگرها بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ و طبیعت مقصد خود علاقه‌مند هستند. به طور مثال برای دیدن ساختمان‌های معروف و آثار هنری، آموختن زبان‌های جدید و چشیدن غذاهای متفاوت. گردشگری سازمان‌یافته امروزه یک صنعت بسیار مهم در تمام جهان است.


تعاریف زیادی از واژه گردشگری تا قبل از سال ۱۹۹۴ ارائه شده بود، سازمان جهانی گردشگری در سال ۱۹۹۵ یک تعریف نهایی منتشر کرد که مطابق آن مجموعه فعالیتهای فرد یا افرادی که به مکانی غیر از مکان عادی زندگی خود مسافرت میکنند و حداقل یک شب و حداکثر یک سال در آنجا اقامت دارند و هدف از مسافرت آنان نیز گذراندن اوقات فراغت است گردشگری نامیده می‌شوند. براین اساس کسانی که شامل این تعریف می‌شوند نیز گردشگر نامیده می‌شوند. البته اهدافی نظیر اشتغال و کسب درآمد شامل آن نمی‌شود.

 

تعریف گردشگر

معادل انگلیسیه واژه ی گردشگر، توریسم است. واژه توریسم از کلمه تور (tour) به معنای گشتن اخذ شده که ریشه در لغت لاتین turns به معنای دور زدن، رفت و برگشت بین مبدأ و مقصد و چرخش دارد. واژه توریسم طریق زبان‌های فرانسه و انگلیسی به فارسی راه یافته‌است. اصطلاحات «توریسم» و «توریست» اولین بار در سال ۱۹۳۷ توسط جامعه ملل مورد استفاده قرار گرفتند. گردشگری به سفر به خارج از کشور و با مدت زمان بیش از ۲۴ ساعت اطلاق می‌شود.

 

گردشگری در ایران

در سفرنامه‌هایی که به جای مانده آنچه که از قرن نهم تا قرن چهاردهم میلادی قابل توجه است سیاحت مسلمانان به کشورهای خاورمیانه و خاور دور است. جهانگردان مسلمان گزارش سفر خویش را به ژاپن و آفریقا و اروپا در کتابهای جغرافیائی و یا در تحقیقات تاریخی و عقیدتی ارائه داده‌اند. در این قرون صحبتی از گردشگری سیاحان اروپایی و مردمان غرب مسیحی نیست. گویا آنان هیچ گونه‌ای علاقه‌ای به گردشگری نداشته‌اند.
از قرن پانزدهم به بعد، به ویژه در قرن هفدهم می‌بینیم که گردشگری در میان مسلمانان متوقف و غربیان بیشترین تعداد جهانگردان را تشکیل داده اند. گردشگران غربی به سرزمینهای شرق روی آورده و گزارشهای گوناگونی از آداب، میراث فرهنگی، شیوه‌های حکومتی، اجناس و محصولات شهرهای اسلامی ارائه داده‌اند و خبری از جهانگردان مسلمان بجز مواردی در محدوده سفر حج و از منطقه‌ای اسلامی به منطقه‌ای دیگر نیست.
بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارد. صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است.


بر اساس نظر کارشناسان گردشگری در ایران از توسعه‌ای که شایسته آن است برخوردار نبوده‌است. آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب در ایران برای جذب سرمایه‌گذاری در ساخت هتل و سایر صنایع جانبی، بی‌خبر بودن سرمایه‌گذاران از زمینه‌های موجود در ایران، تبلیغات ضعیف، انتشار اخبار منفی از ایران، محدودیت‌های اجتماعی و مذهبی برای گردشگران خارجی، تنش‌های سیاسی با بعضی کشورهای غربی و ... از مهمترین موانع در راه رشد صنعت گردشگری در ایران است.


لازم به ذکر است که توافق اخیر ایران با قدرتهای جهانی می‌تواند رشد گردشگری ایران را تا حدود زیادی گسترش دهد. طبق گفته مسولین ایران نیاز به ۲۰۰هتل چهار ستاره و پنج ستاره دارد؛ و درصورت تقویت ناوگان هوائی ایران می‌توان آینده روشنی را برای صنعت گردشگری ایران انتظار داشت.

 

اهمیت گردشگری

افزایش درآمد
صنعت گردشگری در هر کشوری باعث رونق اقتصادی کشور میزبان می‌شود. ورود هر گردشگر به کشور به معنای پرداخت هزینه هایی از جانب وی است. شخص گردشگر باید هزینه‌هایی را در آن کشور بپردازد مثل هزینه خوراک و محل اقامت، مهمانخانه، هتل، هزینه‌های حمل و نقل، هزینه تفریحات، تورها، هزینه گشتها، و همچنین پولی که بابت خرید سوغاتی و کالای بومی کشور میزبان می‌پردازند و هزینه ورود به موزه یا مکان دیدنی. این هزینه‌ها از طریق ارزی که وارد کشور میزبان می‌کنند باعث رشد اقتصادی کشور خواهد شد. به گردشگران صادرات نامرئی هم می‌گویند.

اشتغال زایی
این امر برای کشورهایی که با جمعیت جوان و متقاضی روبه رو هستند بسیار مفید است از هر ده نفر گردشگر که وارد کشور میزبان می‌شود یک فرصت شغلی ایجاد می‌گردد.

گردشگری استان های ایران

، گردشگری آذربایجان غربی، گردشگری اردبیل، گردشگری اصفهان، گردشگری البرز، گردشگری ایلام، گردشگری بوشهر، گردشگری تهران، گردشگری خراسان شمالی، گردشگری خراسان رضوی، گردشگری چهار محال بختیاری، گردشگری خراسان جنوبی، گردشگری خوزستان، گردشگری زنجان، گردشگری سمنان، گردشگری سیستان و بلوچستان، گردشگری فارس، گردشگری قزوین، گردشگری قم، گردشگری کردستان، گردشگری کرمانشاه،گردشگری کهکیلویه و بویر احمد، گردشگری کرمان، گردشگری گلستان، گردشگری گیلان، گردشگری لرستان، گردشگری مازندران، گردشگری مرکزی، گردشگری هرمزگان، گردشگری همدان، گردشگری یزد

درباره کمک سفر | سایت مرجع گردشگری و تور

کمک سفر وب سایت مرجع خدمات گردشگری، صنعت توریسم، تورهای لحظه آخری، معرفی تورهای داخلی و خارجی، معرفی هتل های داخلی و خارجی، معرفی آژانس های مسافرتی و جاذبه های توریستی و اخبار گردشگری و همچنین اطلاع رسانی در خصوص خدمات اخذ ویزا و وقت مصاحبه سفارت ها است.

سایت کمک سفر تنها در جهت ارائه محتوا و اطلاع رسانی در زمینه صنعت گردشگری فعالیت می نماید.

بیشتر بخوانید.


تلفن جهت تبلیغات: 66908752-66908753
موبایل و تلگرام تبلیغات: 09365763452