ورود

ثبت نامتحصیل در ترکیه

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه به همراه معرفی شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و هزینه ی تحصیل و بورسیه ی تحصیلی در ترکیه با کمک سفر.

کشور ترکیه کشوری اوراسیایی (اروپایی_آسیایی) است که هم دارای فرهنگ غربی و هم فرهنگ شرقی هست. زبان رسمی مردم ترکیه، ترکی است اما زبان‌های ارمنی و کردي نیز در میان برخی از مردم و اقوام رایج است. تحصیل در ترکيه با داشتن دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی، امکانات بسیار عالی و هزینه‌های بسیار مناسب مقصدی بسيار عالی برای شما هست.

نزدیکی این کشور به ایران باعث شده است هرساله تعداد چشم‌گیری از افراد برای تفریح، کار و تحصیل به این کشور سفر کنند. همچنین باید توجه داشت که ایران روابط بسيار خوبی با اين کشور همسایه دارد و در اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به مشکل برخورد نخواهید کرد. دانشگاه‌های ترکیه از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردارند و اغلب دانشگاه‌ها برای ارتقاء سطح علمی خود با دانشگاه‌های معتبر جهانی ارتباط مستقیم دارند.
به طور مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه به طور مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط است. در سال‌های اخیر به دلیل جذب بسیار مناسب دانشجويان بین‌المللی، ترکیه از رنکینگ بالای تحصیلی برخوردار است.

هزینه تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و در دانشگاه‌های دولتی آن رايگان هست اما در دانشگاه‌های خصوصی، به نسبت رشته و مقطع تحصیلی تان باید مبلغی بین 10000 تا 30000 لير برای یک سال تحصیلی در این کشور پرداخت نمايید. هم چنین تحصیل در دانشگاه‌های نیمه‌خصوصی سالانه هزینه‌ای ما بین 5000 تا 10000 لیر برای دانشجو به همراه دارد. از معروف‌ترین این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه حاجت تپه و دانشگاه استانبول اشاره کرد .

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

این دانشگاه، تخصصی ترین و برترین دانشگاه پزشکی در کشور ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده و از دانشگاه‌های دولتی این کشور محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای دانشکده‌های مختلف پزشکی، اقتصاد، دندان‌پزشکی، ارتباطات، ادبیات، علوم داروسازی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی و علوم آموزشی هست. بسیاری از افراد تنها برای اخذ مدرک این دانشگاه تن به تحصیل در ترکیه می‌دهند.

دانشگاه استانبول

این دانشگاه دولتی مستقر در شهر استانبول است و مجموعاً دارای 17 دانشکده و 5 پردیس بزرگ هست. دانشگاه‌های علوم سياسي، جنگلداري، حقوق، دانشکده‌ی آموزش و پرورش حسن علی يوسف، علوم اجتماعی، روزنامه‌نگاری، داروسازي، دامپزشکی، مديريت بازرگاني، فنی و مهندسی، دندان‌پزشکی، مديريت، دانشکده‌ی پزشکی کاراهپاسا، الهیات و معارف زیر نظر این مرکز در حال انجام فعالیت علمی هستند. از دانشگاه‌های دیگر ترکیه می‌توان به دانشگاه آنکارا و دانشگاه آتاتورک نیز اشاره کرد. تحصیل در ترکیه با توجه به دانشگاه‌های ذکر شده، از نظر علمی برای شما بسیار مفید خواهد بود.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه اقامت در کشور ترکیه بسیار مناسب است. هزینه اجاره بستگی به مکان زندگی و نوع خانه متفاوت است و حداقل 300 لير و حداکثر 1000 لير است. خوابگاه‌های ترکیه، عموماً دو یا چهار نفر هستند و هزینه آن‌ها از 150 تا 300 لير شروع می‌شود. هزینه خوابگاه‌های خصوصی بسیار گران‌تر از خوابگاه‌های دولتی است ولی این نوع خوابگاه‌ها از امکانات رفاهی بیشتری برخوردارند.
هزینه خوراک شبیه ایران و هزینه پوشاک به مراتب ارزان‌تر از ایران است. برای هزینه خوراک باید حدوداً ماهی 1000 لير تا 2500 لير در نظر گرفت.
 تنها تفاوت موجود، در هزینه‌های حمل نقل است که البته برای دانشجویان تخفیف‌های ويژه 50 درصدي در بلیت اتوبوس‌های شهری و برون شهری، ترن‌های شهری و حتی خطوط هواپیمای در نظر گرفته می‌شود.
علاوه بر این هزینه‌های درمانی دانشجویان نیز رایگان است. داشتن بیمه درمانی در ترکیه راه‌حل بسیار خوبی برای کم کردن هزینه‌ها است. زیرا هزینه درمان در این کشور بسیار بالا است. در ترکیه قیمت آب نسبت به سایر انرژی‌ها پایین‌تر بوده و بهتر است در مصرف سوخت‌های فسیلی و گاز صرفه جویی کنید.
البته دانشجویان بین‌المللی اجازه کار 24 ساعت در هفته را دارند و می‌توانند بخشی از هزینه‌های خود را از این جهت تأمین نمایند. تحصیل در ترکیه با توجه به هزینه‌های پایین آن می‌تواند به شما در مسائل اقتصادی کمک نماید.

 کانال راهنمای اخذ ویزای تحصیلی کشورها

مدارک ويزای دانشجویی ترکیه

ابتدا باید از یکی از دانشگاه‌های ترکیه پذيرش بگیرید و سپس برای اخذ ویزای دانشجويي ترکیه به کنسول گري ترکیه در کشورتان مراجعه کنید.
به همراه داشتن این مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه الزامی است
•    کپی پذیرش از دانشگاه مد نظر
•    فرم تکمیل‌شده پذیرش دانشجویی ترکیه
•    پاسپورت معتبر که تاریخ انقضا آن بیش از 6 ماه باشد
•    هزینه روند کار که با توجه به مليت‌تان متفاوت است
•    دو قطعه عکس پاسپورتي
از زمانی که شما درخواست خود را ارائه می‌دهید تا زمانی که ويزاي‌تان صادر شود، حدوداً 8 هفته زمان می‌برد.

اخذ بورسیه تحصیل در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه درب‌های خود را به روی دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا گشوده و با اعطای ویزای دانشجویی ترکیه ، شرایط را برای اقامت و تحصیل در ترکیه آسان کرده است. بورس تحصیلی، امکانات و تحصیلات عالی در دانشگاه‌های معتبر ترکیه به شما کمک خواهد کرد تا دید جدیدی نسبت به زندگی به دست آورید و در توانایی‌های حرفه‌ای خود یک قدم از دیگران جلو باشید.
 بورسیه تحصیلی در ترکیه غیر قابل برگشت است. بورسیه تحصیلی فقط برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود که در سطح تحصیلات عالی و تکمیلی، پذیرش می‌شوند. هدف از بورس تحصیلی درک متقابل با دیگر کشورها و کمک به غناي اطلاعات جهانی است. کشور ترکيه تا حدودی شما را جهت تحصیل رایگان در این کشور یاری می‌کند. اما اخذ بورسیه نیازمند شرایط خاص است.
جهت دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس باید سن شما بیشتر از 20 سال باشد، در مقطع کارشناسی ارشد بیش از 26 سال و در مقطع دکترا بیش از 31 سال باشد. همچنین معدل دیپلم شما نباید کم‌تر از 15 باشد. در مقطع کارشناسی معدل نباید کمتر از 14 بوده، این معدل در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از 15 و در مقطع دکترا نیز معدل کل نباید کمتر از 15 باشد.


خلاصه مطلب
اگر به دنبال برداشتن قدمی کوچک اما درست زندگی خود هستید، ترکیه بهترين محل برای این امر است. نزدیک بودن به ایران، وجود هم‌وطنان ایرانی بی¬شمار و هزینه پایین زندگی موجب خواهد شد که شما به‌راحتی به خواسته خود برسید. زندگی در ترکیه بسیار آسان بوده و می‌تواند پلی برای رسیدن به آرزوهایتان باشد.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی