ورود

ثبت ناماستخر و باغ شاه‌گولی تبریز ثبت جهانی میشود.

تاریخ خبر: پنجشنبه 24/بهمن/98

مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از آغاز اقدامات لازم برای ثبت جهانی مجموعه بی‌نظیر و ارزشمند استخر و باغ شاه‌گولی تبریز خبر داد.

وی با بیان اینکه مجموعه تاریخی تفریحی شاه‌گولی در ۲۷ بهمن سال ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۷۷۴ در فهرست آثار ملی ثبت شد، گفت: اقداماتی در راستای ثبت جهانی این مجموعه نیز در دست انجام است.

مرتضی آبدار افزود: برابر تفاهم‌نامه بین سازمان سیمامنظر و فضای سبز شهری شهرداری کلان‌شهر تبریز و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی، استخر و باغ شاه‌گولی این مجموعه با همکاری مشترک و تنگاتنگ هر یک از نهادها در حداقل زمان ممکن در فهرست جهانی باغ‌ها ثبت شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: باغ و استخر شاه‌گولی از مهم‌ترین گردشگاه‌های تبریز است که بر اساس نقشه‌های قدیمی، در جنوب شرق این شهر و در هفت کیلومتری مرکز آن واقع ‌شده‌ که در زمان آق‌ قویونلوها ایجاد و در دوره صفویان گسترش‌یافته‌ است. عمق استخر این باغ ۱۲ متر است و در محوطه آن قایقرانی انجام می‌شود. در حال حاضر، امکاناتی مانند، شهربازی (لوناپارک)، غذاخوری، فست فود و کافی‌شاپ‌، هتل و مسافرخانه در این گردشگاه وجود دارد و نیز احداث هتل 5ستاره پارس طی سال‌ های گذشته در محوطه این مجموعه، موجب شده این گردشگاه جنبه جهانی پیدا کند.

به اشتراک بگذارید

موارد مرتبط

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید