ورود

ثبت نامتماشای بزرگ‌ترین شهاب سنگ ایران در کاخ گلستان

بزرگ‌ترین شهاب سنگ ایران معروف به شهاب سنگ ورامین در تاریخ هشتم تا بیست و هشتم اردیبهشت ماه سال جاری در مجموعه‌ی میراث جهانی کاخ گلستان به نمایش در خواهد آمد.
این شهاب سنگ از 8 تا 28 اردیبهشت ماه در نخستین و بزرگ‌ترین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ‌های ایران و بیابان لوت که در کاخ گلستان برگزار می‌شود، به نمایش گذاشته میشود. جالب است بدانید که این شهاب سنگ یکی از ۱۴۵ شهاب سنگ مزوسیدریتی موجود در جهان است که تا جولای سال ۲۰۰۹ میلادی کشف و ثبت شده است و نوع خاصی از شهاب سنگ‌های سنگی-آهنی محسوب می‌شوند.
از زمان کشف نخستین شهاب سنگ ایران در ۱۳۸ سال پیش که به شهاب سنگ ورامین معروف است تاکنون آمار شهاب سنگ‌های ثبت شده در ایران به ۲۹۹ شهاب سنگ در سال ۲۰۱۹ می‌رسد.
وزن این شهاب سنگ در حدود ۵۴ کیلوگرم است و در حال حاضر قسمت اصلی آن در کاخ گلستان، سالم باقی مانده است. سایر قطعات شهاب سنگ ورامین در موزه‌های تاریخ طبیعی نیویورک، واشنگتن، فیلدشیکاگو، وین و بریتانیا، دانشگاه‌های هاروارد اسلو، استراسبورگ و آریزونا، واتیکان و مؤسسه ژئوفیزیک تهران و تعداد دیگری از موزه‌های علوم طبیعی و دانشگاه‌های مطرح جهان نگه‌داری می‌شوند.
مدیر مجموعه‌ی میراث جهانی کاخ گلستان ضمن اعلام خبر برگزاری این نمایشگاه، گفت: "این شهاب سنگ یکی از 7 شهاب سنگ «مزوسیدریتی» در جهان بشمار می‌رود که ۱۳۸ سال پیش هنگام سقوط و برخورد با زمین، با چشم غیرمسلح دیده شده است. شهاب سنگ ورامین، پس از سقوط به دربار ناصرالدین شاه برده شد و در آن جا نگه‌داری می‌شده است."
وی افزود: "علاوه بر نمایش شهاب سنگ ورامین در کاخ گلستان، از بزرگ‌ترین مجموعه‌ی شهاب سنگ با بیش از ۷۰۰ قطعه که با تلاش حجت کمالی در بولتن بین‌المللی به ثبت رسیده است، رونمایی خواهد شد."
حجت کمالیبا کشف بیش از ۱۲۰۰ قطعه شهاب سنگ استثنایی از سراسر ایران رکورد کشف شهاب سنگ در کشور را به خود اختصاص داده است. وی در سال ۲۰۱۶ توانست با ثبت بیش از ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ در بولتن بین‌المللی شهاب سنگ، رتبه‌ی ایران را از جایگاه ۱۲۲ به رتبه‌ی دوم جهان و همچنین رتبه‌ی کلی ایران را در بین ۱۳۶ کشور جهان به رتبه‌ی نهم ارتقا دهد."
این نمایشگاه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۷ در مجموعه‌ی میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید