ورود

ثبت ناممونته نگرو

درباره کشور مونته نگرو

مونته نگرو نام کشوری کوچک در جنوب شرقی اروپا است که یکی از زیباترین مقاصد گردشگری اروپا بشمار میرود. مونته نگرو، این جواهر دریای آدریاتیک با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر دارای پتانسیل اقتصادی بالا به خصوص در حوزه گردشگری است.

دو سوم دریاچه اسکادار که بزرگ ترین دریاچه در اروپا است در خاک مونته نگرو و یک سوم آن در آلبانی قرار دارد.

مونته نگرو کشوری مستقل با جمعیت ۶۲۰۰۲۹ نفر است که در جنوب‌شرق با دریای آدریاتیک، از غرب با کشور کرواسی، از شمال‌غرب با بوسنی و هرزگوین، از شمال‌شرق با صربستان و از جنوب‌شرق با آلبانی دارای مرز مشترک است. پایتخت این کشور بودگوریتسا است و در کرانه دریای آدریانیک واقع شده است.

مونته نگرو به معنای کوهستان سیاه است و دارای 117 ساحل در امتداد ساحل دریای آدریاتیک است. بخش های شمالی مونته نگرو در مرز صربستان و آلبانی کوهستانی است و ارتفاع آن به سمت غرب و جنوب کاهش می‌یابد. یکی از بلندترین قله‌های مونته نگرو بوبوتوف کوک است که ارتفاع آن به ۲۵۲۲ متر می‌رسد.

زبان رسمی این کشور مونته نگرویی است. همچنین مردم به زبان‌های صربی، آلبانی، بوسنیایی و کرواتی نیز صحبت می‌کنند. طبق آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۱ بیشتر مردم این کشور صربی را زبان مادری خود می‌دانند.

 

اطلاعات ضروری کشور مونته نگرو

  • پایتخت: پودگوریتسا
  • زبان رسمی: مونته‌نگرویی
  • نوع حکومت: جمهوری پارلمانی
  • واحد پول: یورو
  • پیش‌شماره تلفنی: 382+

 

آب و هوای کشور مونته نگرو

کشور مونته نگرو دارای آب و هوایی معتدل و مونته نگروی ساحلی دارای آب‌ و هوای مدیترانه‌ای است.

 

تاریخ کشور مونته نگرو

قدمت کشور مونته نگرو به قرن نهم باز می‌گردد. در آن زمان کشور دارای یک حکومت محلی وابسته به امپراتوری بیزانس به نام دوکیا اداره میگردید. در سال ۱۹۱۰ میلادی کشوری به نام پادشاهی مونته نگرو تشکیل شد که پس از جنگ جهانی اول با پادشاهی صربستان متحد گردید.

در تاریخ ۲۱ می سال ۲۰۰۶ پس از برگزاری همه‌پرسی ۵۵.۵٪ مردم رای موافق به استقلال کشور مونته نگرو دادند و در ۳ ژوئن همان سال این کشور به صورت رسمی اعلام استقلال خود را از صربستان کرد.

کشور مونته نگرو نام خود را از جنگل های کوهستانی تاریک که این سرزمین را پوشانده اند گرفته است. نام گذاری آن به قرن پانزدهم میلادی برمی گردد. این نام از دو بخش "مونته" و "نگرو" به ترتیب به معنای "سیاه" و "کوه" تشکیل شده است.

 

دین و مذهب کشور مونته نگرو

مونته نگرو با تاریخ پر فراز و نشیبش با فرهنگ‌های بسیاری مواجه‌ بوده است که همین امر سبب ایجاد جامعه منحصر به ‌فردی از مسلمانان و مسیحیان گردیده است. امروزه پ مسیحیت دین اصلی مردم این کشور به شمار می‌رود و مونته نگرویی‌ ها در طول تاریخ متعلق به کلیسای ارتدوکس صربی بوده‌اند. به تازگی کلیسای ارتدوکس مونته نگرویی در این کشور افتتاح شده است که طرفداران اندکی دارد.

 

اقتصاد و سیاست کشور مونته نگرو

مونته نگرو یک جمهوری پارلمانی است و رئیس جمهور آن که در راس دولت قرار دارد مستقیما توسط مردم انتخاب می شود. بنابراین رئیس حکومت مونته نگرو رئیس‌جمهور است که برای یک دوره ۵ ساله برگزیده می‌شود. این کشور دارای نظام پارلمانی و دارای ۸۱ کرسی است.

اقتصاد مونته نگرو مستقیما توسط بخش صنعت و کشاورزی اداره می گردد. اقتصاد مونته نگرو بیشتر خدمات محور است که اخیرا به اقتصاد مبتنی بر بازار تغییر یافته است.

در دهه نخست سال ۲۰۰۰ صنعت گردشگری در این کشور کم‌کم بهبود یافت و امروزه میزبان گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان میباشد. کشور مونته نگرو در سال ۲۰۰۸ دچار رکود اقتصادی شد اما با این وجود یکی از بهترین مقصدهای سرمایه‌گذاری‌های خارجی باقی ماند و تنها کشوری در بالکان بود که میزان سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی‌اش افزایش یافت.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید