ورود

ثبت نامتور سلامت

راهنمای جامع تور سلامت

گردشگری سلامت می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه‌ی گردشگری کشورها ایفا کند. امروزه حوزه گردشگری سلامت مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و شرکت‌های بسیاری با برگزاری تور سلامت به فعالیت در این زمینه مشغول هستند. رشد و توسعه گردشگری سلامت می‌تواند باعث افزایش درآمدهای ارزی کشور و ایجاد فرصت‌های شغلی بسیاری شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با اهمیت گردشگری سلامت و جایگاه ایران در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

گردشگری سلامت چیست؟

گردشگری سلامت یا توریسم سلامت تعاریف مختلفی دارد. تعریفی که سازمان جهانی گردشگری برای گردشگری سلامت در نظر گرفته است عبارت است از: بهره‌مندی افراد از خدماتی که باعث افزایش سلامتی، روحیه فرد و یا بهبود بیماری‌های او می‌شود؛ همچنین محل ارائه این خدمات باید در مکانی خارج از محل زندگی بیمار باشد و پروسه‌ درمان حداقل بیست‌وچهار ساعت به طول بیانجامد.

تور سلامت در ایران

گردشگری سلامت در ایران هنوز صنعتی نوپا محسوب می‌شود و به اندازه کافی رشد نکرده است. با این حال دولت در تلاش است تا با فراهم کردن زیرساخت‌ها و ارائه تسهیلاتی به برگزارکننده‌های تور سلامت در ایران کمک کند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن در جهت توسعه و پیشرفت گام بردارند. باید به این نکته توجه کرد که ایران در این زمینه دارای رقبای مهمی در خاورمیانه است. کشورهای اردن و امارات در زمینه گردشگری سلامت بسیار پیشرو هستند. این کشورها بر روی این حوزه سرمایه‌گذاری وسیعی انجام داده‌اند و از امکانات و تجهیزات بروز دنیا در کشور خود استفاده می‌کنند. بر اساس گزارش‌های موجود، گردشگری سلامت در سال‌های اخیر باعث کسب درآمدی بیش از ده میلیارد درهم برای کشورامارات شده است که رقم قابل توجهی به حساب می‌آید. متأسفانه آمار دقیقی از میزان درآمد ایران از طریق گردشگری سلامت وجود ندارد.

 

پتانسیل‌های برگزاری تور سلامت در ایران

ایران یکی از کشورهای برتر دنیا در زمینه تعداد جاذبه‌های گردشگری است؛ با این حال تنها درآمد اندکی از صنعت گردشگری نصیب ایران می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی و تغییر معیارهای زیبایی، افراد زیادی به انجام عمل‌های زیبایی تمایل دارند همین موضوع می‌تواند نشان‌دهنده پتانسیل صنعت گردشگری سلامت در جهان باشد. کشور ما نیز با توجه به نخبگان و پیشرفت‌های چشم‌گیری که در زمینه پزشکی در طی سالیان اخیر کسب کرده است، می‌تواند به یکی از مراکز اصلی گردشگری سلامت در دنیا مبدل شود. البته همان طور که گفتیم توسعه صنعت سلامت به میزان سرمایه‌گذاری در این بخش بستگی دارد. در حال حاضر بخش خصوصی با برگزاری تور سلامت در جهت توسعه این صنعت گردشگری فعال است. باید توجه داشت که گردشگری سلامت کم هزینه است اما می‌تواند درآمد زیادی را با خود به همراه داشته باشد.

چند عامل که در توسعه گردشگری سلامت دارای اهمیت است عبارتند از:

-    توانمندی و مهارت پزشکان و کادر درمان کشور
-    استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا
-    کاهش هزینه‌های درمانی کشور
-    تبلیغات در سطح بین‌المللی در زمینه گردشگری سلامت
-    مقررات داخلی کشور

همچنین اهداف گردشگری سلامت در کشور ایران شامل موارد زیر است.

-    درمان ناباروری
-    دندان‌پزشکی
-    جراحی قلب
-     جراحی پلاستیک و زیبایی
-    درمان بیماری‌ سرطان

 

در کدام استان‌های ایران تور سلامت برگزار می‌شود؟

1-    استان یزد
شهر یزد با در اختیار داشتن پزشکان حاذق و بیمارستان‌های مجهز و پیشرفته، یکی از استان‌های پیشرو در زمینه برگزاری تور سلامت در ایران است. افراد زیادی هر ساله از شهرهای مختلف ایران و همچنین کشورهای اطراف برای بهبود و درمان بیماری خود به این استان سفر می‌کنند. بیمارستان‌های شهر یزد در زمینه ناباروری و جراحی قلب بسیار پیشرفته هستند. جالب است بدانید که در شهر یزد اولین مرکز درمان ناباروری خاورمیانه وجود دارد.
2-    استان مازندران
استان مازندران دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است و همین عامل، وجه تمایز این استان با سایر استان‌های کشور است. استان مازندران یکی از استان‌هایی است که در زمینه گردشگری سلامت بسیار موفق عمل کرده و سهم قابل توجهی از صنعت گردشگری سلامت کشور را در اختیار دارد. وجود آب‌های معدنی و چشمه‌های آب گرم در این استان باعث شده است تا هر ساله تعداد زیادی گردشگر در قالب تور سلامت به این استان سفر کنند و از نعمت‌های طبیعی مازندران بهره ببرند.
اکثر گردشگران سلامت در ایران را اتباع کشورهای عراق، ترکمنستان، لبنان، بحرین و افغانستان تشکیل می‌دهند. همچنین کشور ایران توانسته است در ده سال گذشته پیشرفتی بیست درصدی در زمینه گردشگری سلامت داشته باشد. استان‌های خراسان رضوی، تهران، فارس و اردبیل نیز از جمله استان‌هایی هستند که در زمینه صنعت گردشگری و برگزاری تور سلامت پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند.

 

آشنایی با کشورهای پیشرو در زمینه گردشگری سلامت

1-    فیلیپین
کشور فیلیپین با داشتن بیمارستان‌های مجهز و استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا یکی از کشورهای پیشرو در زمینه گردشگری سلامت محسوب می‌شود. این کشور در دنیا سهم قابل توجهی از صنعت گردشگری سلامت را به خود اختصاص داده است و افراد بسیاری برای انجام عمل‌های زیبایی و درمان بیماری‌هایشان به این کشور سفر می‌کنند. کشور فیلیپین با داشتن چشمه‌های آب‌معدنی فراوان محیط مناسبی را برای استراحت و طی کردن دوران نقاهت بیماران فراهم کرده است.
2-    هندوستان
هندوستان نیز مانند کشور فیلیپین از مقصدهای مهم گردشگری سلامت در جهان است. جالب است بدانید که اکثر بیماران برای جراحی قلب و پیوند استخوان به این کشور سفر می‌کنند. در سال‌های نه چندان دور کشور هندوستان در این زمینه سرآمد کشورهای جهان بود و رقیبی نداشت. از دلایل پیشرفت گردشگری سلامت در هندوستان می‌توان به سرمایه‌گذاری قابل توجه و همچنین تبلیغات گسترده در این زمینه اشاره کرد.
3-    سنگاپور
سنگاپور با داشتن بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بسیار پیشرفته و مورد تائید کمیسیون مشترک بین‌المللی آمریکا (JCI) یکی از کشورهای پیشرو در زمینه گردشگری سلامت در آسیا می‌باشد.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با گردشگری سلامت و شهرها و کشورهای پیشگام در زمینه گردشگری سلامت بیشتر آشنا کنیم. همان‌طور که گفتیم ایران نیز در حال پیشرفت در زمینه گردشگری سلامت است و تورهای سلامت بسیاری در آن برگزار می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تور سلامت در ایران و کشورهای دیگر می‌توانید به وب‌سایت کمک سفر مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید