ورود

ثبت نامتور آگرا

آگرا
نام آگره به شکل آگرهبانا نخستین بار در کتاب حماسی ماهابهاراتا آمده و معناشناسان آن را پردیس یا بهشت معرفی کرده اند. این شهر که در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان است درکنار رودخانه یامونا قرار گرفته است.
آگرا پایتخت حکومت اکبر، پادشاه بزرگ امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان بوده و در آن زمان تبدیل به مرکز هنر، فرهنگ، تجارت و یادگیری کشور پهناور هندوستان گردید و در زمان حکومت اکبر، جهانگیر و شاه جهان اهمیت زیادی یافت. در قرن‌های ۱۶ یا ۱۷ میلادی آگرا به راستی تمثالی از پردیس در روی زمین شده بود و در گذشته این شهر را اکبرآباد مي نامیدند.

وضعیت آب و هوا
اگر میانه تان با گرما خوب است می توانید بین ماه های فروردین تا تیر به آگرا بروید. در این دوران به دلیل کاهش قابل توجه توریست ها، قیمت ها از هتل گرفته تا سوغاتی به شدت کاهش می یابد. اما باید خرج کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی و کلاه را نیز به هزینه هایتان اضافه کنید.
بهترین زمان برای سفر به آگرا از اواخر شهریور با پایان گرفتن باران های موسمی شروع شده و تا نوروز ادامه پیدا می کند. در این ماه ها هوا معتدل تر است و پیاده روی در اماکن دیدنی و بازارهای آگرا قابل تحمل تر. اما باید خودتان را برای قیمت بالای هتل ها و شلوغی این اماکن نیز آماده کنید. عاشقان باران و آسمان رمانتیک، بهتر است که مابین تیر تا شهریور به آگرا سفر کنند. در این ایام باران های موسمی تقریبا بی وقفه می بارند و چتر از ملزومات سفر شما خواهد بود.
 اگر در اوج فصول توریستی هند یعنی آذر و دی به آگرا می روید همراه داشتن یک لباس گرم برای بعدازظهرها توصیه می شود. در باقی روز می توانید از آفتاب داغ لذت ببرید!

 

جاذبه های آگرا

-    تاج محل
این آرامگاه زیبا در نزدیکی شهر اگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده ‌است. تاج ‌محل آرامگاه زیبا و باشکوهی است که به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یاد بود همسر ایرانی محبوبش ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱ (میلادی) به ‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. شاه بنا به وصیت همسرش تصمیم گرفت با ساخت بنایی زیبا، مجلل و عظیم، همسرش را جاودانه کند. از این ‌رو آرامگاهی زیبا بر روی قبر او بنا نهاد.
آغاز ساخت تاج‌ محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شده است. همانطور که مشخص است، نام این بنای زیبا ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن بیست هزار هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌ اند.
احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری (سده یازدهم هجری) سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌اند. در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هر دو ایرانی بوده‌اند نام برده شده ‌است، که گویا خوشنویسی کتیبه ‌های در و دیوارهای تاج‌ محل به امانت خان واگذار شده‌ بوده ‌است.

-    ارگ آگرا یا قلعه لعل
این بنا در قرن شانزده میلادی به دست اکبر کبیر، یکی از پادشاهان مغول، در ناحیه آگرای هندوستان بنا نهاده شده است. ارگ آگرا که به خواهر تاج محل مشهور است که با مساجد و قصر های بسیار زیبا و مجلل خود افسانه های شرقی را یادآوری می کند، در دوکیلومتری شمال غربی تاج محل واقع شده است. ارگ آگرا در کل به شکل یک هلال است و به وسیله دیوارهایی به ارتفاع بیست و یک متر و به طول حدود سه کیلومتر محصور شده است. همچنین اطراف دیوار ها خندقی وجود دارد که به رودخانه یامونا متصل است.
براساس تخمین مورخان، ارگ آگرا در ابتدا متعلق به سلسله لوریس بوده است و در قرن شانزده میلادی به وسیله اکبر شاه کبیر پادشاه مغول، تصرف شده است.
اکبر شاه در دوره حکمرانی خود مرکز حکومتش را از دهلی به آگرا تغییر داد و به این ترتیب موجب شکوفایی و رونق آگرا شد. در همین دوره، اکبر شاه ارگ قدیمی سلسله لوریس را مورد بازسازی و تغییر شکل کلی قرار داد و آن را به درباری باشکوه تبدیل کرد. اکبر شاه که علاقه بسیاری به سنگ ماسه سرخ داشت، برای ساخت عمارت های ارگ آگرا از این سنگ استفاده کرد و به همین دلیل ارگ آگرا امروزه به ارگ سرخ آگرا نیز معروف است. ارگ آگرا از نظر تاریخ معماری ارزش بسیاری دارد، چرا که بعضی از جالب ترین آمیزه های معماری هند و معماری اسلامی را می توان در آن مشاهده کرد. در واقع بسیاری از تزئینات و کاشی کاری های عمارت های آگرا با اصول معماری اسلامی ساخته شده، اما روی آن ها به جای خطوط اسلیمی و خطاطی، اژدها، فیل و پرندگان مختلف نقش شده است..

-    فاتح پور سیکری
فاتح ‌پور سیکری نام شهری است که در نزدیکی آگرا واقع شده است. فاتح ‌پور سیکری به معنی «شهر پیروزی»، شهر متروکه امپراتور اکبر است. در تالار شنوندگان، مکان‌ ها ومسجدها هنوز هم کاملا سالم و در وضعیت مطلوب هستند. در محوطه ی مسجد جامع، آرامگاه شیخ سلیم چشتی واقع است و درواقع، اکبر شاه گورکانی شهر فاتح پور سیکری را به خاطر همین صوفی معروف مکتب چیستی هند پایه گذاشته بود.

-    مقبره اعتماد الدوله
این مقبره اولین بنای مغولی است که از سنگ های قیمتی در مرمر ساخته شده است.این بنا، مقبره میرزا غیا الدوله بگ پدر ملکه نور جهان است. این بنای تاریخی زیبا در 5 کیلومتری مقابل رودخانه یامونا قرار گرفته است.

-    سیکاندرا
سیکندرا Sikandraنام شهرکی است که در نزدیکی شهر آگرا در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان واقع شده است و آرامگاه جلال‌الدین محمد اکبر سومین و بزرگترین پادشاه سلسله گورکانیان هند در آن بنا شده ‌است. مقبره ی اکبر که به نام منطقه یعنی سیکاندرا شهرت دارد در مساحتی حدود ۱۱۹ جریب یا ۴۸۲۰۰۰ متر مربع ساخته شده ‌است.
اکبر ساخت این آرامگاه را قبل از فوت برای خودش در سال ۱۶۰۰ شروع کرد اما این بنا به وسیله پسرش جهانگیر در سال ۱۶۱۳م (۱۰۲۲ ش) به اتمام رسید. مقبره اصلی مانند اقلب آرامگاه‌ها در زیرزمین بنا واقع است. عناصر تزئینی این بنا در مقبره‌ای که نورجهان (۱۵۷۷ - ۱۶۴۵) همسر جهانگیر در اگرا برای پدرش اعتمادالدوله (متوفی به سال ۱۶۲۲م/۱۰۳۲ ش) ساخت یک ‌باره در اندازه‌ای کوچکتر اما با تاثیری عالی و استادانه آورده شده‌است.
 این بنا با ماسه سنگ قرمز ساخته شده و با مرمر جواهر نشان شده ‌است. اکبر به این رنگ از سنگ بسیار علاقه داشت و اغلب بناهای ساخته شده در زمان او با این مصالح ساخته شده‌است. اکبر به جای دهلی شهر اگرا را به عنوان پایتخت برگزید و در آبادنی این شهر بسیار موثر بود.
اکبر سعی به توافق رساندن بین ادیان مختلف رایج در هند کرد. او اهل تساهل بود و طی فرمانروایی طولانی و با اقتدار خود، سهم عمده‌ای در ایجاد آرامش در شبه قاره هند و شکوفایی امپراتوری گورکانیان به عهده داشت. از او به عنوان بزرگترین پادشاه هندوستان یاد می ‌شود.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید