ورود

ثبت نامتور گرجستان

برای سفر به گرجستان با تور این کشور باید خود را برای متعجب و غافلگیر شدن از طبیعت بسیار زیبای این کشور اماده سازید خصوصا در مسیر شهرهای تفلیس و باتومی که به تماشای زیبایی کوههای قفقاز خواهید نشست و اژاس کمک سفر حامی شما در این سفر میباشد.

گرجستان

این کشور در قفقاز که بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است و یکی از دیدنی تر ین و زیباترین مناطق جهان محسوب می شود. گرجستان کشوریست سراسر آرامش، حاصل خیزی ،اصالت و امنیت و این ها نیزهدیه های ارزشمند از خداوند به مردم مهربان ودست و دلباز آن کشور است . گرجستان در شرق با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است که طول آن ۳۷۴٫۴ کیلومتر می‌باشد. دو راه عمده ارتباطی گرجستان با شرق، دریای خزر و ایران از این نقطه می‌گذرد (جاده زمینی و راه آهن) علاوه بر آن، لوله انتقال نفت باکو-سوپسا نیز از این مرز می‌گذرد.
بر اساس آخرین شمارش قومیت که توسط دولت گرجستان در سال ۲۰۰۲ صورت پذیرفت: گرجی‌ها: ۸۳٫۸٪، آذربایجانی‌ها: ۶٫۵٪، ارمنی‌ها: ۵٫۷٪، روس‌ها: ۱٫۵٪، آسی‌ها: ۰٫۹٪ و ۱٫۸٪ نیز سایر اقوام بودند. گرجی‌ها بزرگترین قوم گرجستان بوده و در تمام این کشور پراکنده‌اند و قدرت مرکزی در اختیار آنان است. نژاد مردم گرجستان اصیل‌ترین و پاکترین نژادهای مشرق زمین و خالص‌ترین نژاد هاست . گرجستان دومین کشور در جهان بود که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی در قرن چهارم پس از میلاد انتخاب کرد. مردم آن به میهمان‌نوازی معروفند و سنت‌ها و غذاهای آن طرفداران زیادی دارد.
در جمهوری سوسیالیستی گرجستان رئیس جمهور هم رئیس حکومت است و هم رئیس دولت. رئیس جمهور با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود. نخست‌وزیر این کشور هم مسئولیت برخی از وزراتخانه‌ها را به عهده دارد. مجلس قانونگذاری این کشور 235 کرسی دارد که نمایندگانش با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند. این کشور عضو سازمان جهانی تجارت است و تلاش می‌کند به عضویت اتحادیه اروپا و ناتو درآید.
فرهنگ غالب گرجستان، گرجی است که عنصر اصلی فرهنگ قفقاز بوده و وجوه مشترکی نیز با فرهنگ‌های سایر اقوام قفقاز داراست. فرهنگ گرجستان جزو غنی‌ترین فرهنگ‌های دنیاست. مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیروکلیسای ارتدکس گرجی هستند. زبان رسمی کشور گرجستان گرجی‌ها است و با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد.
سرزمین گرجستان به لحاظ دارا بودن چهار فصل سال، گرجستان از دید اقلیمی منحصر به فرد است. در مجموع آب و هوای گرجستان تابعی است از موقعیت جغرافیایی این سرزمین، توده‌های هوای اشباع شده از بخارات آب دریای سیاه از سمت غرب وارد دالان قفقاز و در گرجستان غربی باعث بارندگی متناوب می‌شود و با از دست دادن نسبتی رطوبت از رشته کوه‌های سورامی، مسختی و ارسیانی وارد گرجستان شرقی می‌شود. با وجود تفاوت‌های طبیعی اساسی بین گرجستان شرقی و گرجستان غربی، خاک‌های این دو ناحیه نیز به ویژه در اراضی پست بین کوهی، با هم تفاوت دارند. خاک‌های چمنی-کوهستانی سرزمین‌های بلند آتش فشانی گرجستان جنوبی، ویژگی‌های مخصوص خود را دارا هستند.در گرجستان جانوران زیادی وجود دارد که به جهت گوناگونی چشم‌اندازها منحصر به فرد است.
در گرجستان مدارسی به زبان‌های روسی، ارمنی، آذربایجانی، آسی و آبخازی وجود دارد. طبق قانون اساسی گرجستان، تحصیلات در مدارس تا کلاس نهم به طور رایگان است. هم چنین در دانشگاه‌های دولتی، دانشجویان از امکانات تحصیل رایگان برخوردار می‌باشند.

گردشگری در گرجستان

گرجستان کشوری توریستی می‌باشد که از شهرهای توریست پذیر زیادی از جمله کوتایسی و زوگدیدی و باتومی و سیغناغی و بورجومی و تفلیس و پوتی و سوخومی و روستاوی و زادگاه شراب دنیا تلاوی در استان کاختی برخوردار است. یکی از بخش‌های مهم خدمات کشور گرجستان، گردشگری می‌باشد. این صنعت نقش مهمی دراقتصاد این کشور دارد. این بخش مهم در طی دوره قبل از استقلال، از رونق مناسبی برخوردار بود.
کشور گرجستان از سامانه حمل و نقل هوایی داخلی و خارجی پیشرفته‌ای برخوردار است؛ و از آخرین تجهیزات و ورژن‌های صنایع و ابزار آلات هوایی در این کشور استفاده می‌شود. در گرجستان ۱۰ فرودگاه قابل استفاده برای هواپیماهای غیرنظامی وجود دارد. در بین این فرودگاه‌ها، فرودگاه‌های تفلیس، باتومی و سوخومی و پوتی از اهمیت خاص برخوردار هستند. از بین این ۱۰ فرودگاه ۵ تا بین‌المللی و ۵ تا داخلی می‌باشند.

 

ﺍﺳﺘﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﮔﺮﺟﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﺷﻬﺮ ﻣﺮﮐﺰﯼ ﺁﻧﻬﺎ:

-    استان ﺗﻔﻠﯿﺲ  ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺗﻔﻠﯿﺲ
-    استان ﺁﺑﺨﺎﺯﯾﺎ  ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺳﻮﺧﻮﻣﯽ
-    استان ﮐﻮﻣﻮ ﮐﺎﺭﺗﻠﯽ   ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺭﻭﺳﺘﺎﻭﯼ
-    استان ﮔﻮﺭﯾﺎ  ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺍﺯﻭﺭﮔﺘﯽ
-    استان ﺁﺟﺎﺭﯾﺎ  ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺑﺎﺗﻮﻣﯽ
-    استان ﺍﯾﻤﺮﺗﯽ  ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﮐﻮﺗﺎﺋﯿﺴﯽ
-    استان ﺳﺎﻣﺘﺴﺨﻪ- ﺟﺎﻭﺍﺧﺘﯽ ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺁﺧﺎﻟﺘﺴﯿﺨﻪ
-    استان ﺷﯿﺪﺍ ﮐﺎﺭﺗﻠﯽ  ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﮔﻮﺭﯼ
-    استان ﺳﺎﻣﮕﺮﻟﻮ - ﺯﻣﻮ ﺳﻮﺍﻧﺘﯽ  ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺯﻭﮔﺪﯾﺪﯼ
-    استان ﺭﺍﭼﺎ -ﻟﭽﺨﻮﻣﯽ ﻭ ﮐﻮﻣﻮ ﺳﻮﺍﻧﺘﯽ ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺁﻣﺒﺮﻭﻻﺋﻮﺭﯼ
-    استان سامچابلو یا اوستای جنوبی به مرکزيت تسخينوالی
-    استان ﮐﺎﺧﺘﯽ   ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺗﻼﻭﯼ
-    استان ﻣﺘﺴﺨﺘﺎ -ﻣﺘﯿﺎﻧﺘﯽ  ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﻣﺘﺴﺨﺘﺎ

 

شهر تفلیس

تفليس پايتخت گرجستان بزرگترين پرجمعيت ترين و مهمترين شهر اين كشور مي باشد. در گذشته نام رسمي شهر تيفليس Tiflis بود و در مكاتبات اداري به اين نام خوانده مي شد. از نظر جغرافيايي تفليس هم عرض استانبول در تركيه مي باشد. تفليس كه در مسير جاده ابريشم واقع شده است همواره يك پل ارتباطي ميان شرق و غرب بوده است. تفليس داراي آب و هوايي معتدل و نيمه مرطوب است. در بخش هايي از شهر كه به تفليس قديم معروف است، آثاري از معماري اسلامي و خاور ميانه اي را مي توان مشاهده كرد. مترو يك وسيله جابجايي مهم در شهر تفليس است. ساخت اين مترو از سال ۱۹۵۲ آغاز شد و در سال ۱۹۶۶ پايان يافت. مترو تفليس با توجه به قدمت آن يكي از جاهاي ديدني اين شهر هم محسوب مي شود.
بيش از يكصد گروه قومي در اين شهر زندگي مي كنند و تفليس يك شهر چند فرهنگي مي باشد. معماري شهر تفليس همچون تاريخ و فرهنگ آن از تنوع زيادي برخوردار است. پس از گرجيها، ارمني ها و آذري ها حضور چشمگيري در اين شهر دارند. درمورد ساير اقوام نيز مي توان از اوكرايني ها، ژرمن ها ، روس ها، يهودي ها ، آبخازي ها ، اوستيايي ها، آشوري ها ، كرد ها، و يوناني ها نام برد.

 

نقاط ديدني تاريخي و گردشگري تفلیس پايتخت گرجستان:

-    حمام‌های گوگرد مشهور تفلیس به نام حمام هاي سولفور Sulfur baths در آبانتوبانی قرار دارند و سفر به این شهر بدون حمام کردن در یکی از چشمه‌های آب‌معدنی طبیعی محله‌ی آبانتوبانی که به گفته‌ی اهالی شهر خواص درمانی و شفابخش دارند، کامل نیست. گرمابه‌های این محله، بخش‌های عمومی و خصوصی دارند. بهترین تجربه در این محله، گرفتن یک حمام اختصاصی در گرمابه‌ سامفو با پرداخت ۳۰ لاری (هر لاری برابر است با حدود ۱۲۷۲۰ ریال) و ماساژ ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای با قیمت ۱۵ لاری است.
-    ميدان آزادي كه پيشتر ميدان لنين نام داشت پس از انقلاب رز آزادي نامگذاري شد. خيابان روستاويلي كه از ميدان آزادي آغاز مي شود يكي از خيابانهاي ديدني تفليس است.
-    از موزه هاي معروف اين شهر مي توان موزه هنر هاي زيبا Shalva Amiranashvili Museum of Fine Arts است كه در آن آثار نقاشان ايراني مربوط به قرن هجدهم را نيز مي توان مشاهد كرد. موزه تاريخ تفليس The Tbilisi History Museum محل مناسبي است براي علاقه مندان به تاريخ اين شهر . موزه باستاشناسي تفليس The Tbilisi Archaeological Museum كه در سال ۱۹۸۸ توسط باستانشناس گرجي رستم آرامشويلي Rostom Abramishvili بنا شده است مربوط به آثار حفاري هاي انجام شده در اطراف شهر تفليس است و برخي از قديمي ترين اشياء برنزي جهان در اين موزه نگهداري مي شوند.جاناشيا Janashia Museum of Georgia  هم مربوط به آثار هنري دوران اوليه مسحيت در گرجستان است.
-    آتشكده: بناي اين آتشكده مربوط به دوره ساسانيان مي باشد.باغ گياهشناسي Botanical Gardens : قديمي ترين باغ گياهي در منطقه قفقاز است.
-    متاتسميندا Mtatsminda يا كوه مقدس که آرامگاه بسياري از نويسندگان، هنرمندان و قهرمانان تفليس است. كليساي پدر داود و پارک بازی متاتسمیندا نيز در آن قرار گرفته است.

 

جشنهای مهم گرجی

-    جشن سال نو میلادی که از 15 روز قبل از ژانویه آذین بندی شهر آغاز شده و تا 15 روز بعد از ژانویه ادامه دارد. مهمترین این روزها یکم ژانویه است، که در آن روز کارناوال شادی بر پا شده و از طرف دولت گرجستان از کلیه کشور های دنیا هنرمندان جهت هنر نمایی دعوت میشوند در آن شب بیاد ماندنی همیشه کنسرت رایگان برای شادی مردم در تفلیس و باتومی برگزار می گردد.
-    دوم ژانویه: روز شانس و اقبال. در این روز مهم سال عشاق به یکدیگر هدیه داده و آن شب را تا صبح زنده نگه میدارند .
-    جشن میلاد ارتودکس : 7 ژانویه جزء جشن های مذهبی بوده و این جور جشن هارو در کلیسای بزرگ و جامع سامیبا برگزار میکنند .
-    Mariamoba بیست و هشتم آگوست
-    روز استقلال: 26 می. نام دیگر این جشن جشن گل رز بوده و مردم به یکدیگر گل هدیه میدهند.
-    Mtskheta – Svetitskhovloba  چهاردهم اکتبر
-    Giorgoba  بیست و سوم نوامبر
-    Tbilisoba  هفته آخر اکتبر
-     روز مادر: 3 مارس
-    جشن هالوین که از مهمترین جشن هاست .در این جشن رقص های بالماکسه اجرا می شود.
-    جشن علیلو : این شخص از افراد نیکو کار بوده که برای جمع آوری هدیه برای نیازمندان شهر میباشد.

 

غذاهای گرجستان

کشور گرجستان، به دلیل قرارگرفتن در ناحیه‌ی جغرافیایی منحصربه‌فرد از تنوع آب و هوایی شگفت‌انگیز، پوشش گیاهی و جنگلی فوق‌العاده و مناطق کوهستانی بی‌نظیری برخوردار است. رژیم غذایی مردم این کشور و هرآنچه که به مسائل آشپزی مربوط است، نشات گرفته از فرهنگ غذایی مردم قفقاز جنوبی، آسیا و سواحل دریای سیاه است. مردم این سرزمین از رژیم غذایی بکر و تحسین‌برانگیزی پیروی می‌کنند که باعث شهرت و محبوبیتی جهانی شده است. ساکنین بخش غربی کشور گرجستان تحت تاثیر رژیم غذایی مردم کشور ترکیه و در قسمت شرقی این کشور، رژیم غذایی متاثر از مردم کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هر وقت خواستید طعم واقعی خینکالی را با نازل ترین قیمت و بهترین کیفیت امتحان کنید حتما به رستوران خینکلیس تسنتری که بیش از پنجاه سال قدمت دارد سر بزنید و در آن جا خینکالی غذای معروف گرجی که با آرد ذرت و گندم و گوشت درست میشود را امتحان کنید. ضمنا در این رستوران کباب گرجی ( کارتولی کابابی) را حتما در منوی سفارش خود داشته باشید.

توصیه هایی به گردشگران:
مترو نیز گزینه مناسبی برای مسیرهای درون شهری است اما اگر قصد سوار شدن تاکسی را دارید قبل از سوار شدن به تاکسی حتما قیمت را با راننده تمام کنید.
اگر به گرجستان سفر می کنید حتما لباس گرم و پتو با خود ببرید. قبل از حرکت یک نقشه تهیه کنید تا زمانی که به آنجا رسیدید دچار سردرگمی نشوید. هنگام عبور از خیابان ها حتما از زیر گذر ها عبور کنید.
سعی کنید به نمایندگی های برند های معروف سری بزنید و اگر فروشگاهی دارای تخفیف بود حتما از اجناس آن دیدن کنید. برای خرید خیابان های پکینی و روستاولی مناسب هستند. اگر علاقه مند به اجناس قدیمی و عتیقه هستید حتما به بازار پل خشک سر بزنید.
توصیه می شود پول خود را در ایران تبدیل به دلار کرده و در تبدیل دلار به لاری در گرجستان حتما به نرخ تبدیل ارز در تابلوها دقت کنید.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید