تور

تعریف تور در گردشگری: در صنعت گردشگری تور به مجموعه ای از عناصر سفر شامل حمل و نقل و جابجایی، غذا و نوشیدنی، اقامت، جاذبه ها، عوامل اجرایی تور، خرید و سوغات گفته می شود.


طبق تعریف سازمان جهانی جهانگردی تور به سفر از قبل تعیین شده گفته می شود که توسط آژانس های مسافرتی و گردشگری تهیه و برنامه ریزی شده و در اختیار گردشگر قرار می گیرد.

1) حمل و نقل و جابجایی: شرکت های هواپیمایی، شرکت های حمل و نقل آبی، شرکت های حمل و نقل زمینی، شرکت های حمل و نقل ریلی، شرکت های اتومبیل کرایه و ... مسئول اجرای حمل و نقل و جابجایی گردشگران می باشند. فراهم نمودن امکانات حمل نقل مناسب، مطمئن، راحت و سریع برای گردشگر از شرط های لازم برای تأثیر و حضور موثر این عنصر مهم در تور است.

2) غذا و نوشیدنی: غذا و نوشیدنی در حالیکه که جزء نیازهای فیزیولوژیک انسانی است باید متنوع باشد تا مسافر بتواند بر اساس بودجه و سلیقه ی خود، آن را خریداری کند. چشیدن طعم غذاهای محلی، طعمی که تا کنون گردشگر آن را تجربه نکرده، اشتیاق و لذت خاصی به گردشگران می دهد. در واقع نوع غذا از جاذبه های هر مقصد گردشگری شناخته می شود. البته قابل ذکر است برخی دیگر از گردشگران ترجیح می دهند از همان غذاها و نوشیدنی هایی استفاده کنند که با آن آشنایی کامل دارند.

3) اقامت: تشکیلات اقامتی، گاه به صورت هتل های مجلل با کلیه امکانات رفاهی و گاه تنها به محلی ساده فقط برای خواب خلاصه می شود. در هر صورت گردشگر در تور مسافرتی نیاز به مکانی برای خواب و استراحت دارد. معمولا اگر امکانات اقامتی مناسبی وجود نداشته باشد، رغبت برای بازدید از یک جاذبه کم می شود.

4) جاذبه ها: جاذبه های گردشگری که به منظور تفریح، سرگرمی، لذت بردن و آموزش بازدیدکنندگان کنترل و اداره می شود و شامل  یک منبع دائمی طراحی شده است. جاذبه های گردشگری را می توان به صورت کلی و یا بر مبنای اهداف خاص تعریف نمود.

5) عوامل اجرایی تور: همواره در صنعت گردشگری که صنعتی خدمات محور است نیاز به نیروی انسانی است. ماهیت فعالیت ها در صنعت گردشگری مبتنی بر امور خدماتی به گردشگران است و نقش عوامل انسانی در کیفیت و کمیت عرضه ی این محصولات خدماتی کاملا قابل توجه است.

6) سوغات و خرید: معمولا گردشگران به غیر از خرید مایحتاج اولیه و روزانه ی خود در کشور میزبان اقدام به خرید سوغات و یا یادبودی از منطقه ی مورد بازدید خود می نمایند. پس بدون شک ورود گردشگربه منطقه میزبان خرید را با خود به همراه دارد و این امر با ورود ارز به کشور میزبان نقش بسزایی در اقتصاد کشور خواهد داشت.

 

انواع تور

در صنعت گردشگری انواع بسیار متنوعی از تور وجود دارد که در ادامه به توضیح آن میپردازیم:

تورهای بر پایه ی طبیعت: این تورها که شامل گشت و گذار در طبیعت است شاخه های بسیار گسترده ای را در بر می گیرند و به سرعت در حال رشد هستند. در این گونه تورها باید به حفظ محیط زیست توجه و به کمترین اثر سوء در محیط زیست باید ایجاد شود.

اکوتور و تورهای ماجراجویانه از دو شاخه اصلی تورهای بر پایه طبیعت هستند.

اکوتور: طبیعت زنده اصلی ترین محل اجرای این تورهاست. گردشگران این تورها برای دیدار از مناطق طبیعی غیرمسکونی و دست نخورده سفر می کنند. این نوع گردشگری در ایران با نام اکوتوریسم یا طبیعت گردی شناخته شده است. تعریف اکوتوریسم سفر مسئولانه به طبیعت که حافظ محیط زیست بوده و باعث بهبود کیفیت زندگی مردم محلی می گردد است و باید کم ترین آسیب را به طبیعت و فرهنگ جامعه ی میزبان وارد آورد بنابراین نام طبیعت گردی قطعا برای ترجمه عبارت اکوتوریسم مناسب نیست و در واقع با این تعریف نمی شود به هر طبیعت گردی اکوتوریست گفت.

تورهای ماجراجویانه: برنامه ی این تورها به گونه ای طراحی می شود که استثنایی و عوامل هیجان زایی داشته باشند. بنابراین در این تورها مهم ترین هدف ایجاد و یا تأمین هیجان برای گردشگر است. دوچرخه سواری در جاده های ناهموار و سخت، تنگه نوردی به تنگه های کم تر شناخته شده، قایق سواری در رودهای خروشان، کوهنوردی در ارتفاعات هیمالیا از نمونه فعالیت های هیجان انگیز در تورهای ماجراجویانه است.

تورهای فرهنگی – تاریخی: انگیزه های متفاوتی مانند شناخت روحیات ملل مختلف، تحقیق و پژوهش، علاقه مندی به تاریخ و فرهنگ، گرداشگران را به سوی تورهای فرهنگی- تاریخی می کشاند. در این تورها گردشگر به جستجو، فراگیری و تجربه درباره ی فرهنگ حال و گذشته ی جامعه ی خود و سایر ملل ها می پردازد.

تورهای مذهبی: در کشور اسلامی ایران این نوع تور و گردشگری بزرگ ترین بخش بازار سفر را در اختیار دارد که البته با شور و شوق بسیاری صورت می پذیرد. با جرأت می توان گفت که مرقد امام هشتم شیعیان پر تردد ترین مقصد گردشگری در ایران است که همه روزه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

تورهای مبتنی بر رویداد: رویدادهایی که در یک مقصد گردشگری رخ می دهند خود می توانند به عنوان منبعی مهم برای جذب گردشگران تلقی شوند. رویدادهای گردشگری از جشنواره های کوچک در یک روستا تا مسابقات جهانی المپیک را شامل می شوند. پس با این تعریف جاذبه های گردشگری یک مقصد، تنها به ویژگی های محیط طبیعی یا ابنیه، صنایع دستی و ... خلاصه نمی شود. برای مثال می توان به رویدادهایی مثل جشنواره فیلم و موسیقی و تئاتر فجر در ایران، جشنواره ی قایق های بادبانی در هلند، مسابقات جام جهانی فوتبال، جشن سن فرمین در اسپانیا، مراسم قالیشویان در مشهد اردهال استان اصفهان و ... اشاره کرد.

تورهای تفریحی: این دسته از تورها بزرگ ترین سهم بازار را در اختیار دارد از اینرو در صنعت گردشگری تورهای تفریحی را تورهای انبوه یا 3S نیز می نامند. منظور از این توریسم، گردشگری Sun خورشید،Sand  شن و Sea دریا است. فعالیت این تورها در تعطیلات است و غالب تورهای تفریحی در سواحل دریاها اتفاق می افتد.

درباره کمک سفر | سایت مرجع گردشگری و تور

کمک سفر وب سایت مرجع خدمات گردشگری، صنعت توریسم، تورهای لحظه آخری، معرفی تورهای داخلی و خارجی، معرفی هتل های داخلی و خارجی، معرفی آژانس های مسافرتی و جاذبه های توریستی و اخبار گردشگری و همچنین اطلاع رسانی در خصوص خدمات اخذ ویزا و وقت مصاحبه سفارت ها است.

سایت کمک سفر تنها در جهت ارائه محتوا و اطلاع رسانی در زمینه صنعت گردشگری فعالیت می نماید.

بیشتر بخوانید.


تلفن جهت تبلیغات: 66908752-66908753
موبایل و تلگرام تبلیغات: 09365763452